Wedding planner

Zadzwoń 501 044 124

Copyright © 2024 La Manta

02 maja 2024

Ślub Cywilny

Wróć Do Artykułów

Decydując się na ślub cywilny zawieramy małżeństwo w świetle prawa, natomiast nie ma on żadnego związku z jakąkolwiek religią. Jest w zupełności świecki. Coraz więcej Młodych Par decyduje się na ślub cywilny, kończymy z mitem, że ślub cywilny jest “gorszy” czy mniej ważny.

 

Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

Para Młoda wybiera, w którym Urzędzie Stanu Cywilnego chce wziąć ślub, nie ma tu znaczenia miejsce zamieszkania żadnego z przyszłych małżonków. Tylko w przypadku gdy decyduje się na Ślub w plenerze należy udać się do Urzędu w miejscu w którym chcecie wziąć ślub (przykładowo jeżeli Ślub ma się odbyć na plaży w Gdańsku to wybieramy się do USC w Gdańsku). W Urzędzie Stanu Cywilnego para składa co najmniej miesiąc wcześniej tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa i ustala termin ślubu. Formalności można załatwiać maksymalnie 6 miesięcy przed ślubem, ponieważ taką ważność ma wspomniane wcześniej zapewnienie– jeśli w tym czasie nie weźmiecie ślubu – musicie ponownie złożyć dokumenty. Niektóre urzędy pozwalają na tak zwane “zarezerwowanie” sobie terminu.

 

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku w USC

 dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport,
 odpis aktu urodzenia (jeżeli nie mamy aktu, można złożyć wniosek online )
 dowód uiszczenia opłaty skarbowej (obecnie to 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa lub 1000 zł za udzielenie ślubu w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego tzw. Ślub w plenerze, chyba, że ślub odbywa się poza USC z innych przyczyn np. w szpitalu, więzieniu wtedy nie ma dodatkowej opłaty )
 w przypadku gdy, któreś z Młodych było wcześniej w związku małżeńskim należy przedstawić odpis aktu małżeństwa oraz odpis orzeczenia rozwodowego(uprawomocnienie wyroku rozwodowego następuje w ciągu 7 dni od orzeczenia rozwodu, jeśli żadna ze stron nie składa wniosku o jego uzasadnienie natomiast uprawomocnienie rozwodu następuje w ciągu 14 dni od otrzymania uzasadnienia wyroku przez stronę o to wnioskującą, jeśli nie składa ona apelacji).Sąd od momentu przyjęcia wniosku o odpis aktu rozwodu ma 14 dni roboczych na wydanie go wnioskującemu.
 w przypadku wdowców akt zgonu współmałżonka.

 

W trakcie Ślubu

Kierownik USC musi potwierdzić dane narzeczonych i świadków, dlatego potrzebne będą:
 wasze dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty),
 dokumenty tożsamości świadków (dowody osobiste lub paszporty).

Kierownik USC sporządzi akt małżeństwa. Dostaniecie bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.

 

Wybór nazwiska

Po złożeniu oświadczeń, że wstępujcie w związek małżeński, zostaniecie poproszeni o złożenie oświadczenia o przyszłym nazwisku. Musicie zdecydować, jakie nazwisko będziecie nosili po ślubie i jakie nazwisko będą nosiły wasze przyszłe dzieci.

Opcje do wyboru:
 zachować swoje dotychczasowe nazwiska,
 do swojego nazwiska dodać nazwisko współmałżonka. To nazwisko może mieć tylko dwa człony (nazwisko dwuczłonowe) na przykład Musiał-Nowak,
 zdecydować się na jedno z waszych nazwisk, które będzie waszym wspólnym nazwiskiem.

Jeśli nie złożycie oświadczenia o przyszłym nazwisku – zachowacie swoje dotychczasowe nazwiska.

Jeśli po ślubie będziecie nosić różne nazwiska, musicie zdecydować jakie nazwisko będą nosiły wasze przyszłe dzieci. Możecie wskazać, że dziecko będzie nosiło nazwisko jednego z was albo nazwisko, które powstanie z połączenia waszych nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca).

Jeśli nie złożycie zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dzieci – będą nosiły nazwisko dwuczłonowe, które powstanie z połączenia waszych nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca).

 

Ślub cywilny z obcokrajowcem

Osoby polskiego obywatelstwa obowiązują takie same formalności przed ślubem cywilnym z obcokrajowcem jak w przypadku ślubu z osobą tej samej narodowości.

Według prawa polskiego, aby wziąć ślub z obcokrajowcem, należy najpóźniej na miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wszystkie niezbędne dokumenty. Oprócz tych standardowych, składanych przy każdym ślubie, kodeks rodzinny przewiduje:

 ważny paszport oraz kartę pobytu partnera w przypadku posiadania stałego miejsca zamieszkania w Polsce,
 dokument potwierdzający brak przeszkód prawnych do zawarcia związku małżeńskiego,
 pisemne zapewnienie o braku wiedzy o okolicznościach, uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
 odpis skrócony aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym przez tłumacza przysięgłego w języku polskim,
 w przypadku osób po rozwodzie również odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub unieważnieniu, w przypadku wdowców akt zgonu współmałżonka.

Jeżeli jest problem z uzyskaniem wszystkich niezbędnych dokumentów np. z powodu wewnętrznego prawa danego państwa lub w przypadku innych trudności niezależnymi od Pary Młodej (wojna, pandemia itp.) najlepiej udać się do Sądu Rejonowego w celu złożenia podania o zwolnienie z obowiązku przedstawienia brakującego dokumentu.

Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów urzędnicy wydają dokument stwierdzający brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy od daty wydania. W tym czasie para może swobodnie zawrzeć ślub cywilny bądź konkordatowy.

Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.

Jeżeli chociaż jedno z narzeczonych lub jeden ze świadków nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku, należy zapewnić tłumacza lub biegłego na ślubie – to obowiązek leżący po stronie narzeczonych, nie USC.

Po ślubie kierownik USC sporządzi akt małżeństwa i wyda bezpłatnie jeden skrócony odpis.